Moje zahrada


V této části bych chtěla prezentovat na fotkách naši zahradu. Jedná se o 1000 m2, cca 450 m.n.m., východní svah. Pozemek leží mezi dvěma cestami, delší částí je orientován k jihu, k sousednímu pozemku.

Naši běžci a hedvábničky
Rozhodli jsme se chovat indické běžce a hedvábničky. Pořídili jsme 5 káčátek, za nedlouho bylo poznat, že jsou to 2 kachny a 3 kačeři. Dva kačery jsme udali a jsme na optimálním počtu pro naši malou zahradu. Kachny mají vyhrazenou část v kurníku, vlastní vchod, vanu a výběhy. V létě snášela každá kachna denně jedno vejce, až jsme nevěděli, co s nimi. A aby měly z čeho vejce udělat, celý den pobíhaly po zahradě i sousedním poli, vysbíraly všechny slimáky a malé ulitnaté plže v širokém okolí. Na zimu se uskromnily, přestaly snášet a nepotřebovaly tolik přikrmovat. Dny v mrazu strávené v kurníku zvládly, ale když přestalo mrznout, nadšeně běhaly po sněhu a dokonce „plavaly“ po břiše. Hedvábničky jsou má oblíbená zvířata. Jsou moc vděčná za všechno, co jim dáme k jídlu a hodně si toho dokážou najít samy. A za vše se odvděčí vajíčkem, i v zimě. Kupovali jsme kohouta a dvě tmavé slepice. Když začaly přepeřovat, padalo z nich tak krásné peří, že jsem neodolala a začala jsem z něj vyrábět náušnice. A pak jsme pořídili ještě jednu světlou, divoce zbarvenou slepici a dvě bílé parádní slepice. Postupně začaly snášet a sedět na vejcích. Na podzim to napadlo dvě tmavé, v lednu pak bílou. U třetí slepice jsme našli optimální variantu odchovu (na jaře a v létě to snad půjde bez přenášení domů). Stará se o 4 pruhovaná kuřátka. Sama se někdy divím, jak pečlivě o ně pečuje. Škoda, že nepočkaly do jara. Na internetu jsem četla spoustu rad, jak to udělat, aby slepice začala sedět…my máme opačný problém :). Je krásné je pozorovat… jak kohout vodí slepice, když něco najde k jídlu, přivolá je, když slepice snese vejce, ostatní běží za ní ke kurníku, vesele kvokají, kohout kokrhá…nedovedu si představit, že bychom měli slepice bez kohouta. Jednou z výhod a nevýhod může být hrabání. Pokud se vše předem naplánuje, představuje to výhodu v podobě připravených záhonků na zeleninu po slepičím traktoru. A taky je fajn slepicím něco do výběhu vysadit, rády se přikrmí různými bobulemi. Naše hedvábničky nelétají a tak jsem mohla vytvořit nízkou ohrádku z vrbového proutí.


Experiment „šuplíkový záhon“ podle vzoru „foot step garden“ - malý záhonek v ohrádce ze dřeva (my jsme využili starý šuplík), který se dá umístit třeba na terasu, rozdělí se na políčka, v každém políčku se pěstuje něco jiného – zelenina, květiny, bylinky

první sklizeň – ředkvičky, sazenice salátu, špenát, kopr, petržel, roste měsíček, jarní cibulka, keříčkové fazole, kedlubny, mrkvička
druhý výsev – dosetí do dvou políček, kde semena nevzešla, druhý výsev do sklizených polí


Muchovník „Prince William“
Muchovník máme na jedné z teras v guildu s jahodami, jarními cibulovinami, primulemi, lilií a mátou. Každou roční dobu guild vypadá jinak. Muchovník byl jen malinký proutek, když jsme ho na podzim 2011 sadili. Na jaře byl obsypán květy a poté i plody.


Vyvýšený záhon pro rajčata, cukety, dýně a papriky – sláma omezí růst plevelů a krásně drží vodu


Stromy a zeleninové záhony doplní i trvalky, třeba denivka a plaménka s jedlými květy