O mně


o-mně

Jmenuji se Zuzana Kozielová, bydlím se svým manželem a dcerou v malé vesničce ve Středočeském kraji. Máme pozemek 1000 m2 a převážně svépomocí dostavujeme nízkoenergetickou dřevostavbu. Koupě zahrady mi změnila život, našla jsem, co mi celá léta chybělo.
Kouzlo permakultury jsem objevila po dostudování vysoké školy (České zemědělské univerzity v Praze, oboru odpadové hospodářství), kdy jsme se s manželem rozhodli zůstat v Čechách a já začala snít o kousku vlastní zahrady. Práce pro příspěvkovou organizaci Ministerstva životního prostředí mě však pohltila na několik let. Před odchodem na rodičovskou dovolenou jsem jako projektový manažer dokončila velký projekt zaměřený na podniky, ekoefektivnost a inovace. Po 2 krásných letech s malou doma jsem se vrátila na pozici projektového manažera menšího pokračování projektu mezi bývalé spolupracovníky do nově vzniklého občanského sdružení EMPRESS. Vrátila jsem se mezi skvělé kolegy, kteří mi pomohli znovu objevit kouzlo permakultury.
A pak to šlo celkem rychle - na podzim 2011, kdy tomu byl rok, co jsme žili na naší zahradě, jsem cítila potřebu něco s naší zahradou udělat, ale jinak, než jsem to znala z dětství. Koupila jsem si knihu Jaroslava Svobody „Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku“ a permakultuře jsem zcela propadla. Přihlásila jsem se na říjnový kurs Design jedlého lesa 1 a 2 a poté i na celoroční výcvik permakulturních designérů 2012 u Jaroslava Svobody, který jsem úspěšně absolvovala. Ještě na podzim 2011 jsem začala sázet ovocné stromy podle vlastního designu. Ikdyž je zahrada malá, snažím se vyzkoušet co nejvíce permakulturního – zasadila jsem různé jedlé stromy a keře, živý plot, popínavky, trvalky, máme zeleninová políčka, skleník kombinovaný s kurníkem a kachníkem pro naše hedvábničky a indické běžce, zelenou střechu, plánujeme i koupací jezírko. atd. atd.
Až přijde čas a najdeme to správné místo, chtěla bych se přestěhovat na rodový statek o velikosti cca 2 hektary, mít přírodní domeček, vlastní les, tvrdý sad, ovocné stromy, pěstovat si vlastní zeleninu a žít :-)
Před zahájením výcviku jsem také absolvovala kurs Reiki 1 a 2. Výcvik i reiki mi změnily mnohé v životě - změnila jsem stravu i způsob života a myšlení. Mám pocit, že jsem našla, co jsem hledala. Mým posláním je tvořit zahrady plné života, produkující vše důležité, co člověk ke spokojenému životu potřebuje. Každý den se raduji z toho, že mohu dělat práci, která mě naplňuje.

- certifikát potvrzující úspěšné absolvování ročního kurzu "Výcvik Permakulturních Designérů"